10 věcí, které jsme se naučili od úspěšných značek v roce 2021

Leden, čas na nové začátky a plány do budoucna . Ale také správný čas zamyslet se nad tím, co nás uplynulý rok naučil! Máte-li společnost, pak je lepší příležitost podívat se na nejzajímavější kazuistiky roku 2021 a pokusit se vyvodit užitečná ponaučení pro vaši strategii .

Ale kde začít? Naštěstí nám pomáhá LinkedIn, který sestavuje seznam nejúspěšnějších startupů minulého roku, zemi po zemi ( zde najdete italský žebříček a odkazy na všechny ostatní).

V tomto článku proto rozebereme některé z nejzajímavějších příkladů vybraných naším týmem . Začněme hned!

1. Naučte se zachytit nové potřeby (lépe)

Obchodní model Better, fintech společnosti založené v roce 2016 a patřící mezi nejslibnější startupy současnosti, není úplně nový. Hlavním sektorem, ve kterém společnost působí, je hypoteční úvěr (takříkajíc hypotéky), který je podpořen doplňkovými službami včetně interní realitní kanceláře a pojištění majitelů a rezidentů. Cílem společnosti Better je zkrátka zjednodušit, zrychlit a technologicky vylepšit proces nákupu bydlení.

Ale co je potom důvodem úspěchu Betteru?

Klíč k porozumění je třeba nalézt v konkrétním historickém okamžiku, který všichni prožíváme. Mezi obdobími nuceného uzavření, chytré práce a omezení sociálních kontaktů mnoho lidí znovu objevilo důležitost života v pohodlném domově s vhodnými prostory pro vykonávání svých každodenních činností.

Jen ve Spojených státech amerických vzrostl kapitál domů o 1,5 bilionu dolarů , přičemž významný růst zaznamenaly také nákupy nábytku a renovace . Důležitost odpovídajícího domácího prostoru také vyvolala složité politické otázky, zejména v kontextech, kdy významná část populace nemá ekonomické možnosti ke zlepšení své situace.

Z marketingového hlediska nás úspěch Better učí, že – zvláště v současnosti, jako je ta naše plná změn, někdy až epochálních – by mezi priority společnosti vždy měla patřit častá a přesná analýza jejích zákazníků a potenciálního cíle. . Jen tak bude možné identifikovat ty potřeby, často skryté nebo nevyužité, které by se mohly ukázat jako určující faktor růstu na trhu.

2. Komunity nejen ovlivňují produkty, mohou je vytvářet (Glossier)

Na třetím místě v americkém žebříčku LinkedIn najdeme Glossier, kosmetickou značku zrozenou teprve v roce 2014, která se však za pár let dokázala etablovat jako jedna z nejpopulárnějších na světě . Zakladatelka a generální ředitelka společnosti Emily Weissová si v roce 2010 otevřela blog věnovaný světu krásy a ve spolupráci s mnoha společnostmi v tomto odvětví si uvědomila, že žádná z nich nemá značku natolik cool, aby „chtěla nosit mikinu“.

Podnikatel tedy vytušil, že svět kosmetiky ještě nepochopil potenciál online trhu a především komunit uživatelů . Weiss, který v této prázdnotě viděl skvělou obchodní příležitost, spustil značku vytvořenou speciálně pro web s přístupem Direct to Consumer a silně propojenou s komunitou uživatelů a influencerů.

Na rozdíl od toho, co se děje v běžných marketingových strategiích influencerů, ve skutečnosti Glossier nejen využívá sílu kontaktů mezi lidmi k propagaci produktů na prodej, ale také k vytváření nových . Prostřednictvím své oblíbené stránky na Instagramu značka často nabízí průzkumy a otázky, aby pochopila, které produkty by zákazníci rádi viděli na trhu v budoucnu. V některých případech byla vybraným uživatelům a influencerům nabídnuta ukázka produktů, které jsou stále ve fázi vývoje, s cílem shromáždit užitečnou zpětnou vazbu pro zlepšení jejich kvality a uživatelské zkušenosti .

Úspěch Glossier – díky němuž společnost překročila hodnotu 1,2 miliardy dolarů – se již stal případovou studií, která ukazuje, jak je ještě třeba prozkoumat potenciál přímého vztahu s uživateli , který umožňují nové komunikační kanály online.

Naší radou pro vaši strategii pro rok 2022 je proto pečlivě zhodnotit, jaké příležitosti se mohou skrývat v komunitě vaší společnosti . Nejen jednoduchý influencer marketing, ale také spoluvytváření projektů, možnost získat užitečnou zpětnou vazbu a možnost pochopit, co vaši zákazníci očekávají do budoucna. Pokud však vaše společnost dosud nezavedla aktivity komunitního managementu, dobře: nyní víte, že tuto možnost již nemůžete zanedbávat!

3. Nebojte se shodit svou kůži (Discord)

Historie Discordu je poměrně Koupit seznam čísel mobilních telefonů specifická: byla spuštěna v roce 2015 jako platforma věnovaná hráčům, kde mohou vytvářet komunikační a sdílené prostory, ale tato služba našla nový klíč k růstu distančního vzdělávání .

Ve skutečnosti se během období blokace kvůli pandemii COVID-19 mnoho učitelů ocitlo v situaci, kdy si pro své online lekce museli vybrat ten nejvhodnější nástroj. Mnozí se rozhodli pro služby videohovorů, jako je Zoom, Meet nebo Teams, zatímco jiní  unaprijedite svoju marku: odabir agencije za digitalni marketing u australiji se rozhodli zeptat svých studentů přímo, jakou platformu by raději používali . Vzhledem k tomu, že velké procento dětí tohoto věku jsou také hráči , bylo přirozené, že navrhli Discord.

To, čím se tato platforma liší od všech ostatních sociálních sítí a je zvláště vhodná pro použití ve školách, je její „serverová“ struktura. Aby mohli  uživatelé na Discordu vzájemně komunikovat, musí být pozváni do uzavřených místností, ve kterých pak mohou sdílet zprávy a soubory a také iniciovat skupinové audio a video hovory . Střední cesta tedy mezi skupinami na Facebooku, chaty Whatsapp a hovory Zoom.

Funkce Discord, vyvinuté pro usnadnění komunikace během her pro více hráčů, se proto také ukázaly být zajímavé pro jiné publikum, než se původně očekávalo . To platformě umožnilo dosáhnout 150 milionů aktivních uživatelů a její dnešní hodnota je 15 miliard dolarů .

Z této případové studie si musíme vzít ponaučení, a to jak důležité je nikdy nebrat jako samozřejmost, co je vaším „skutečným“ cílem, a vždy zůstat otevření možnosti nového nebo alternativního použití vašeho produktu . Svlékání kůže může být obtížné a někdy riskantní, ale pokud tak neučiníte, může vás odříznout od největších příležitostí k růstu.

4. Prostudujte si hodnoty generace, na kterou cílíte (Youth To The People)

Mnoho studií ukazuje, jak lidé patřící do Gen-Z kladou velký důraz na hodnoty, dopad a sociální angažovanost při rozhodování o nákupu . Společnost, která se stará o mladou klientelu, proto, aby byla úspěšná, musí být schopna tyto cy lists potřeby interpretovat a prokázat se jako mluvčí jasné a silné vize světa.

Youth To The People , značka opět působící v kosmetickém sektoru a založená bratranci Joem a Gregem Gonzalezovými v roce 2015, to dokázala úspěšně.

Tajemství Youth To The People spočívá v její schopnosti přijmout ty hodnoty, se kterými se její zákazníci ztotožňují . Gonzalez prohlašuje, že cílem společnosti vždy bylo navrhovat způsob myšlení a také produkt: hledání osobního a kolektivního blaha, sociální spravedlnost, udržitelnost životního prostředí a překonávání genderových stereotypů jsou jen některé z témat, která charakterizují hlas značky.

Pokud by to již nebylo dostatečně jasné z četných příkladů, které se objevily v posledních letech, případ Youth To The People nám znovu ukazuje, jak se společenská odpovědnost, inkluzivita a nehmotné hodnoty, které značka představuje, stávají zásadními pro efektivně oslovit nové generace. A nejen to, povídali jsme si o tom i zde na našem blogu .

5. Odvažte se činit různá rozhodnutí v jakémkoli sektoru (AideXa Bank)

Když mluvíme o startupech a inovacích, často máme tendenci myslet na tradičně dynamičtější sektory, jako jsou spotřební technologie nebo digitální platformy. Případ Banca AideXa však ukazuje, že různé volby jsou možné i na typicky obtížných trzích, jako je ten bankovní .

Zrozená na začátku roku 2020, v období úplného uzavření, je první italskou fintech, která se stala bankou a vyvíjí projekt digitálního nativního úvěru, který získal financování ve výši 45 milionů eur (nejvyšší, jaké kdy italský fintech získal). Zakladatelé, bývalí zaměstnanci UniCredit a s výbornou znalostí potřeb úvěrového sektoru pro malé firmy, vsadili na možnost komunikace finančního produktu novým a digitálním způsobem .

Ve skutečnosti značka staví do středu své image složku poměru 1:1, která charakterizuje sociální média a web 2.0 , čímž dává hodnotu recenzím svých uživatelů a sdílí svůj profil Trustpilot na domovské stránce. Banca AideXa chce tímto způsobem zvrátit typické vnímání malé transparentnosti, kterou uživatelé vůči tradičním bankám mají, a využít tak její atypickosti v sektoru.

Z toho plyne ponaučení: nebojte se činit různá rozhodnutí, i když je trh, na kterém působíte, statický a s nízkou úrovní inovací .

6. Vytvořte nová paradigmata, kombinujte maloobchod a digitální (Poke House)

Budoucnost maloobchodu je omnichannel . Poke House to dobře ví, protože fúzi mezi fyzickými a digitálními kanály učinil svým tajemstvím a dokázal dovést startup k uzavření roku 2021 s obratem více než 40 milionů eur.

Nyní se síť bowlingových restaurací působících v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Spojeném království a Francii s více než 75 pobočkami stala prvním akcionářem Sweetfin, jedné z kalifornských značek, která přispěla k popularizaci tohoto pokrmu zrozeného na Havaji.

Hlavním aktivem, které umožnilo Poke House tento rostoucí úspěch , je jeho vlastní digitální infrastruktura, která zahrnuje systémy click & collect, proprietární aplikaci, platební systémy a věrnostní program, vše spravované prostřednictvím vlastníka softwaru CRM. Přístup značky založený na datech jí umožnil rychle zachytit a využít trendy, především trendy doručování domů .

Příběh úspěchu této potravinářské technologie, kterou teprve na konci roku 2018 založili mladí podnikatelé Matteo Pichi a Vittoria Zanetti, nás učí, jak vytváření nových obchodních paradigmat založených na digitalizaci a analýze dat může rozhodnout o úspěchu i v typicky kamenném sektoru , jako je např. stravování .

7. Nespokojte se se svou komfortní zónou (Hopin)

Na desátém místě anglického žebříčku sestaveného LinkedIn najdeme Hopin, společnost, která vynikla jako nejrychleji rostoucí startup vůbec v Evropě. Jak již bylo vidět na několika dalších příkladech, Hopinův úspěch pochází ze schopnosti porozumět novým potřebám, které určuje globální krizová situace . Hopin je ve skutečnosti platforma, která se věnuje vytváření online akcí : není proto divu, že v roce 2020 zaznamenala výrazný nárůst poptávky.

V tak příznivém kontextu by mnoho společností vsadilo ještě více na svůj hlavní předmět podnikání a využilo by tak rozhodně ziskovou komfortní zónu. Hopin však pochopil, že aby zůstal relevantní i v nadcházejících letech, musel by předvídat trh a diferencovat svou nabídku . Už tedy nejen online akce, ale také živé a hybridní akce, vždy však se silnou složkou digitální inovace.

Protože se jedná o sektor, který se v posledních letech rozvíjí, rozhodl se Hopin popsat své podnikání prostřednictvím velkého množství hloubkových případových studií týkajících se velmi odlišných skutečností , aby potenciálním zákazníkům ukázal vše, co může nabídnout.

Morálka příběhu: pokud jste nyní našli komfortní zónu pro vaši společnost, další otázka, kterou si budete muset položit, je „jak se z toho mohu dostat?“

8. Neexistují žádná odvětví v krizi, ale pouze odvětví, která ještě nejsou digitalizována (DoubleJ)

Je možné vzít něco bytostně starého jako luxusní vintage butik a digitalizovat to?

Jistě, když se zeptáte kalifornského (ale milánského adopcí) módního redaktora JJ Martina, zakladatele La DoubleJ . Tato značka, zrozená v roce 2015 jako nakupovatelný časopis a nyní sídlící v butiku na Via Sant’Andrea v Miláně, učinila z (také) online prodeje velmi žádaného zboží svůj charakteristický rys. Oblečení, šperky, bytové dekorace a potisky : všechny nabízené položky se mění každé dva týdny a jsou dostupné jak ve vlajkovém obchodě , tak na e-shopu.

Cílem La DoubleJ je vytvořit zážitek, který dokáže zachovat exkluzivitu, kterou zákazníci u tohoto typu lifestylové značky hledají , a zároveň využít potenciál, který nabízejí digitální kanály . A ve skutečnosti JJ Martin prozradil, jak lze úspěch dosažený v posledních letech (který vynesl společnost na desáté místo v italském žebříčku LinkedIn) přičíst vynikající výkonnosti e-commerce: v prvních měsících roku 2021 růst tržeb z tohoto kanálu bylo +100 % .

Tento případ nám proto ukazuje, jak může být digitalizace silným motorem růstu i pro ta odvětví, která se zdají být v obtížích . Díky možnosti oslovit globální trh se z ještě před časem malé firmy zaměřené na lokální zákazníky může stát rychle rostoucí startup.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *